Forums / National / Turkish / Yeni Türkçe Forumları ve Genel Bilgilendirme

Yeni oluşum ve yönetim anlayışı hakkında genel bilgilendirme

Gökhan YILDIZ
#35297 2012-08-31 09:03
#35295 diablo:

arkadaşlar gözden kaçırdığınız bir nokta var: LDU tamamen php bilenler üzerine kurulu olarak başlamış bir iskelet proje, etini budunu programcı kendi isteğine göre şekillerdirdi. Seditio da biraz sosyalleşme merakı vardı, zaten weblog editiondan sonra çıkması bunu kanıtlıyor. Cotonti ise bambaşka bir dava ekibin hakkını vermek lazım getirdikleri hal gerçekten iyi ancak köklerine çok sadık ve garaj projesi özelliğini koruyor. Cotonti asla bir wordpress popülerliğine ulaşamayacak en başında köklerinin lisans problemi baş gösteriyor. Olivier zamanında lisansı sorun etmeseydi piyasanın boşluğunda ldu tahtı alabilirdi (rakip olarak PHP-NUKE vardı ki tek satır query stringle admin panelinin şifresi değişiyordu)

2002 den bu yana onlarca eklenti, site , tasarım yaptım bu platformda, her seferinde biraz daha zorlaştı herşey benim için belki bunun sebebi yazılımcı değil de makine mühendisi olmam etkili olmuştur ama cotonti ataları kadar basit bir alt yapıya sahip değil. Artık basit bir tutorial okuyarak plugin yapmak mümkün değil. Emek vermek ve tecrübe etmek gerekiyor öncesinde.

Yine söylüyorum bu platformu "Türk kullanıcılar" batırdı. Plugin ve skin geliştiren adamların sitelerine saldırıp parayla sattığı herşeyi publice döktüler. Bunun en güzel örneği Tefra'dır. Adamın ta o zaman yazdığı pluginlerin eşi benzeri halen bulunmamakta. Bu kadar adamı biz kaçırdık sonuçları herkesi etkiledi..

Şu an belki o parazitlik yapan 14 yaşındaki çocuklar büyüdü ve halen aramızda, aklı başına gelen var gelmeyen var.. Verdiği o kadar zarardan sonra halen utanmadan burada başlıklara cevap verenler var. LDUTurk'ü kapatmamın ana sebebi de budur işte, "bilmemne hack team" adı altında PM den ve forumdan yardım için yalvaran o güruh öldürmüştür bu CMS yi.

Ama olsun vaktim oldukça ben yardım etmeye hazırım eskisi gibi ön saflarda olamasam da destek vereceğim.

Çok haklısın. Bizim insanımız bu işe verdiği faydanın on katı kadar zarar da verdi. Tefra gibi daha kaç tane adam bu işin peşini bıraktı ama bunlar hiçbirşeyin sonu değil. Hala önümüzde bir yol var. Bu sistem bir wordpress popülerliğine ulaşamayabilir ama bu sektörle uğraşanların bildiği, her zaman alternatif olarak görebileceği bir sistem haline gelebilir. Bunu başarmak yine bizim elimizde. Doğru amaçlarda kullanıp doğru şekilde tanıtımını yapabilirsek eğer Cotonti'nin geleceğini parlak görüyorum ben.

Gökhan YILDIZ